BUM, BUM, BUM - ROBIMY SZUM - ZAJĘCIA ARTYSTYCZNE

29 września 2022

Innowacja pedagogiczna o charakterze metodyczno – organizacyjnym

Autor: A. Sondej

„Tam, gdzie kończą się słowa, zaczyna się muzyka”.

Heinrich Heine

Dane o innowacji:

Autor: Anna Sondej

Realizator: Anna Sondej – nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej

Miejsce realizacji: Szkoła Podstawowa nr 1 w Legnicy.

Data rozpoczęcia innowacji: II 2023

Data zakończenia innowacji: VI 2023

Wiek dzieci: 7-8 lat

Koszt innowacji: wdrażanie innowacji nie będzie wymagało dodatkowych środków finansowych .

Rodzaj innowacji: innowacja pedagogiczna o charakterze metodyczno – organizacyjnym.

Zakres innowacji:  Innowacja jest wdrażana w zakresie edukacji wczesnoszkolnej w klasie 1b dla chętnych uczniów.

Od kilkunastu lat Boomwhackers czyli Bum Bum Rurki wykorzystywane są na całym świecie podczas pracy z dziećmi łącząc w sobie walory rozrywkowe i edukacyjne. Ich pomysłodawcą jest Craig Ramsell, uznany przez program Galileo za 4 najdziwniejszego twórcę biznesu na świecie. W Polsce jednym z propagatorów i instruktorów gry na tych instrumentach jest Dawid Gacek z krakowskiej Firmy Muzycznej. Bum Bum Rurki to kolorowe, lekkie tuby, które po uderzeniu o siebie lub w dowolną inną powierzchnię wydają różne dźwięki. Poszczególne Bum Bum Rurki mają odmienne kolory odpowiadające konkretnym dźwiękom. Instrument ten daje praktycznie nieograniczone możliwości zabawy          i edukacji muzycznej.

Dane o autorce:

Anna Sondej

- nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej, terapeuta pedagogiczny i logopeda,

trener 1 stopnia Sensoplastyka®

Uzasadnienie:

Muzyka najpełniej ze wszystkich sztuk wspomaga prawidłowy rozwój społeczny uczniów. Dzieci lubią śpiewać i tańczyć, a zachęcane do takiej aktywności rozwijają swoją wrażliwość muzyczną i kształcą wyobraźnię. Muzyka uczy skupienia i pomaga w odpoczynku, a taniec               i rytmiczny ruch rozładowuje napięcia, których jest sporo w życiu małego człowieka. Obserwując żywe zainteresowanie proponowanymi zagadnieniami z zakresu edukacji muzycznej pragnę rozszerzyć swoje działania o innowację pedagogiczną „Bum, bum,bum, robimy szum- zajęcia artystyczne”. Dzieci podczas zajęć wykazywały naturalną potrzebę ekspresji twórczej, która była źródłem radości, dobrej zabawy i ogromnego zaangażowania. Na zajęciach umuzykalniających chcę rozwijać ogólną wrażliwość muzyczną dzieci poprzez słuchanie, śpiewanie, granie na bum – bum – rurkach, taniec i zabawy rytmiczne.

Cele innowacji:

1. Integracja zespołu klasowego.
  2. Nauka podstawowych elementów muzyki takich jak rytm, melodia i harmonia.
  3.  Stymulowanie wszechstronnego rozwoju wrażliwości estetycznej i działalności artystycznej.
  4.  Wspieranie aktywności dziecka, kształtującej umiejętność korzystania                                  z rozwijających się umysłowych procesów poznawczych, niezbędnych do tworzenia własnych wzorów zabawy, nauki i odpoczynku.

Formy i techniki pracy:

Zabawy i ćwiczenia oraz złożone formy artystyczne z wykorzystaniem oryginalnego instrumentarium w postaci Bum Bum Rurek to nie tylko ruch i proste muzykowanie, ale także doskonały sposób na rozładowanie napięć, rozwijanie społeczne i emocjonalne dzieci, integrowanie grupy, twórczą ekspresję oraz poznawanie siebie i świata sztuki. To odkrywanie

i rozwijanie zainteresowań, talentów i predyspozycji – nie tylko artystycznych.

Bum Bum Rurki umożliwiają także indywidulane i grupowe działanie w przestrzeni – również w plenerze. Można je traktować jako wielofunkcyjne pomoce do zajęć artystycznych oraz muzykoterapii, choreoterapii i teatroterapii, a także jako bardzo oryginalne przyrządy do zajęć ruchowych, sportowych i rekreacyjnych. Systematyczne włączenie Bum Bum Rurek w zajęcia edukacyjne, wychowawcze i terapeutyczne znacznie zwiększa ich atrakcyjność oraz podnosi efektywność wielokierunkowej pracy z dziećmi.

Przebieg innowacji:

Zajęcia z Bum Bum Rurkami będą odbywały systematyczne, w ciągu II semestru roku szkolnego 2022/2023 w klasie 1 b. Zajęcia będą realizowane w ramach społecznej, dodatkowej godziny pozalekcyjnej za zgodą rodziców raz w tygodniu.

Harmonogram działań:

1. Działania wstępne:

- zapoznanie z Bum Bum Rurkami jako instrumentem muzycznym,

- odkrywanie sposobu wydobywania dźwięków,

- odkrywanie różnych możliwości zabawy z rurkami,

- ustalenie zasad używania rurek

2. Zabawy i ćwiczenia wykorzystujące rytm i harmonię.

3. Tańce i zabawy przy muzyce.

4. Granie piosenek i melodii.

5. Zabawy sprawnościowe.

6. Zabawy z wyobraźnią – rurki jako rekwizyt w odgrywaniu scenek.

7. Gra dydaktyczna „Przybij rurkę” czyli komputerowy dyrygent ilustrujący

spadające Bum Bum Rurki na ekranie. Uczniowie muszą uderzać tubami

w odpowiednim momencie, tak by zagrać melodię lub akord.

KORZYŚCI DLA DZIECI I NAUCZYCIELI   WYNIKAJĄCE  Z  UDZIAŁU  W  ZAJĘCIACH „BUM, BUM, BUM, ROBIMY SZUM- ZAJĘCIA ARTYSTYCZNE”

1) Nawiązanie prawidłowych relacji w grupie.

2) Kształcenie umiejętności współpracy w zespole.

3) Dostarczanie różnych sposobów wyrażania siebie i swoich uczuć.

4) Rozwijanie muzykalności.

5) Rozwijanie spostrzegania, wyobrażania i myślenia.

6) Kształcenie koncentracji uwagi, szybkości orientacji, pamięci.

7) Pobudzenie aktywności.

8) Opanowanie umiejętności gry z zastosowaniem różnych metod wydobycia

dźwięku.

9) Zaznajomienie z nazwami solmizacyjnymi gamy.

10) Dostarczanie radości i zadowolenia ze wspólnej zabawy.

11) Wzmacnianie wiary we własne siły.

EWALUACJA

Ewaluacja odbywać się będzie poprzez obserwację, a postępy w posługiwaniu się Bum Bum Rurkami będą dostępne na stronie internetowej szkoły w zakładce INNOWACJA PEDAGOGICZNA „BUM, BUM, BUM, ROBIMY SZUM” w formie zdjęć i filmików. Prezentacja umiejętności dzieci odbędzie się podczas wybranej uroczystości dla rodziców lub uroczystości szkolnej. Wyniki ewaluacji zostaną przedstawione w sprawozdaniu.