MYŚLĘ KREATYWNIE - SENSOPLASTYKA
Sensoplastyka®, czyli edukacja sensoryczno – plastyczna, to nowatorskie zajęcia stworzone specjalnie dla młodych umysłów. Celem zajęć Sensoplastyka® jest pobudzenie wszystkich zmysłów .
Zajęcia Sensoplastyka® stymulują zmysły i wspierają rozwój kompetencji intra oraz interpersonalnych poprzez odpowiednie przygotowanie przestrzeni oraz oparcie procesu twórczego na podejściu coachingowym. Materiały sensoryczne opierają się tylko i wyłącznie na wykorzystaniu w 100% bezpiecznych produktów spożywczych. Dlatego Sensoplastyka® jest odpowiednia zarówno dla niemowląt jak i dzieci o wiele starszych.
Stymulując receptory wpływamy na rozwój połączeń nerwowych w mózgu. Im jest ich więcej tym sprawniej przebiegają wszelkie procesy analizy i syntezy w umyśle zarówno małego dziecka jak i osób dorosłych.
Kolorowa stymulacja wpływa na wiele aspektów rozwoju dzieci: wspiera rozwój zmysłów, wspomaga budowanie ich świadomości ciała i przestrzeni, dba o usprawnienie ruchowe, wpływa na rozwój mowy (ośrodki w mózgu odpowiedzialne za mowę są usytuowane blisko ośrodków odpowiadających za małą motorykę – czyli pracę dłoni), poprzez wspólne działania pogłębia nasz kontakt emocjonalny z dziećmi, buduje w ten sposób ich poczucie bezpieczeństwa, wspiera rozwój poznawczy – poprzez pokaz procesu przemian substancji oraz związki przyczynowo – skutkowe. Dzieci poznają sposoby przemiany jednych rzeczy w drugie i jednocześnie trenują kompetencję elastyczności i przystosowywania się do zmian.
Zajęcia w formie warsztatów prowadzi Pani Anna Sondej dla uczniów klasy 3b.
Cele innowacji:
- Budowanie twórczych, samodzielnych i zrównoważonych osobowości, które będą maksymalnie przygotowane do wyzwań jakie stawia współczesna rzeczywistość.
- Gotowość do osiągania sukcesów.
- Rozwój kreatywności oraz twórczego myślenia.
- Wspieranie rozwoju zmysłów.
- Wspomaganie budowania świadomości ciała i przestrzeni.
- Dbanie o usprawnienie ruchowe.
- Wspomaganie w kształceniu rozwoju mowy ( ośrodki w mózgu odpowiedzialne za mowę są usytuowane blisko ośrodków odpowiadających za małą motorykę – czyli pracę dłoni).
- Poprzez wspólne działanie – pogłębianie kontaktu emocjonalnego z dziećmi, budowanie poczucia bezpieczeństwa.
- Wspieranie rozwoju poznawczego – opisywanie elementów świata, poznanie procesu przemiany substancji oraz związków przyczynowo – skutkowych.